Dåser med julespray er farlige og ulovlige
Foto: POLFOTO
POLFOTO
Sne-, glimmer- eller guldspray kan måske sætte prikken over i'et på juledekorationen, men pas på: En stor del af dåserne kan være både brandfarlige og miljøskadelige.
Det skriver 24timer tirsdag.
En ny kontrol fra Miljøstyrelsens Kemikalieinspektion viser, at seks ud af ti spraydåser er ulovlige, og derfor har Styrelsen bedt en lang række danske butikker og importører om at fjerne dem fra hylderne.
Kemikalieinspektionen har i alt undersøgt 58 spraydåser fra 55 butikker i hovedstadsområdet, Roskilde og på internettet, og 34 har vist sig at være ulovlige. Dåserne bliver blandt andet solgt i større supermarkedskæder, spøg- og skæmt-butikker, hobby-forretninger og på internettet.
De fleste af de ulovlige dåser er mærket som 'yderst brandfarlig', hvilket ikke er tilladt i spray til dekoration og spøg og skæmt, og en del indeholder også drivhusgasser, som bidrager til global opvarmning.
-Det skulle jo gerne være hyggeligt og ufarligt at pynte op til jul og fejre nytåret. Vi havde regnet med at finde få ulovlige produkter, men det kommer noget bag på os, at vi kan finde så meget ude på butikshylderne og på internettet. Vi er netop nu ved at få fjernet de ulovlige dåser fra markedet, siger leder af Kemikalieinspektionen, Birte Børglum.
24timer har i butikskæden Tiger fundet et par eksempler på spraydåser til dekorationer, som er yderst brandfarlige og derfor ifølge Miljøstyrelsen ulovlige.
Indkøbschef Gregers Beglaubter oplyser til 24timer, at han straks vil fjerne varerne fra hylder i alle Tiger-butikker i hele landet:
-Jeg laver et totalt salgsstop indtil sagen er ordentlig belyst. Jeg vil gerne have, at al tvivl kommer forbrugerne til gode. Det bliver effektueret fra i morgen, siger han til avisen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet