1989: Danmark er det første land i verden, der tillader registreret partnerskab, da Folketinget vedtager "Lov om registreret partnerskab".
1999: Danmark er det første land, der giver par af samme køn mulighed for at blive juridiske forældre.
2006: Folketinget ophæver forhadt lov fra 1997, der forbyder lesbiske at få kunstig befrugtning.
2010: Homoseksuelle får ret til at adoptere.
2011: Regeringen beslutter, at homoseksuelle par fremover vil kunne indgå ægteskab og kunne kalde sig ægtefæller, hvis de vælger at blive gift - både i kirken og på rådhuset.
Søren Laursen, retspolitisk talsperson i organisationen LGBT Danmark, har store forventninger til fremtiden med det regeringsgrundlag, som den nye regering har præsenteret:
* Indsatsen med at registrere, opklare og forebygge hadeforbrydelser mod homoseksuelle og andre grupper skal forebygges.
* Regeringen vil sikre, at medmødre til børn, der er undfanget ved kunstig befrugtning omfattes af børneloven på lige for med fædre.
* Regeringen vil undersøge reglerne om såkaldt kønskorrigerende behandling, herunder mulighederne for at foretage kønsskifte uden krav om kirurgiske indgreb.
Kilde: LGBT Danmark og regeringsgrundlag 2011.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde