Den danske naturs dårlige tilstand

Offentliggjort Sidst opdateret

* Naturen i Danmark er under pres. Flere naturtyper er i dårlig tilstand, dyre-, plante- og svampearter mangler plads og levesteder, og mange arter er i risiko for at uddø.

* Den seneste afrapportering til EU viste, at 95 procent af de vurderede naturtyper i Danmark er i dårlig bevaringstilstand.

* Desuden viser den seneste danske rødliste, at danske dyre-, plante- og svampearter generelt ikke har fået det bedre, siden rødlisten sidst blev opdateret i 2010, og at mange arter fortsat er i risiko for at uddø i Danmark.

* Tabet af biodiver­siteten skyldes blandt andet, at naturen har fået mindre plads.

* For høje udledninger af næringsstoffer er med til at presse naturen ligesom afvanding med grøfter, dræn og pumpning gradvist over lang tid har konverteret fugtige enge, moser og vandhuller til dyrkningsegnet jord.

* Faktorer som klimaforandringer, mangel på gamle træer og dødt ved, invasive arter og forstyrrelser af ynglelokaliteter spiller ind. 

Kilde: Miljøministeriet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.