Den nye kronprins skal balancere ungdomsliv med ansvar og rampelys

Prins Christian blev fejret på sin 18-års fødselsdag. Her med far og farmor. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Prins Christian træder ind i en ny rolle som kronprins. Han skal balancere sit ungdomsliv i rampelyset på helt andre vilkår end kronprins Frederik i sin tid.

Offentliggjort Sidst opdateret

Med tronskiftet får Danmark ikke bare en ny konge og dronning, men også en ny tronfølger og kronprins.

18-årige prins Christian træder ind i en helt ny rolle og lidt ud af det lidt beskyttede ungdomsliv, som han indtil nu har kunnet leve, vurderer flere iagttagere af kongehuset.

- Der vil selvfølgelig være markant mere fokus på prins Christian, når han bliver kronprins.

- Medierne vil følge ham tættere. Befolkningen vil jo også være endnu mere optaget af, hvem han er, og hvad han skal lave, siger Thomas Larsen, journalist, kommentator og forfatter til flere bøger om kongehuset.

Kronprinsen kommer formentligt til at deltage i flere officielle arrangementer, end det egentlig var planlagt, vurderer Lars Hovbakke, historiker og lektor ved professionshøjskolen Absalon.

- Men han vil ikke blive overbebyrdet med opgaver. Det blev hverken hans far, kronprins Frederik, eller farmor, dronning Margrethe, da de var unge.

- De var frit stillet til i høj grad at uddanne sig og leve et ungdomsliv, som de havde lyst til, inden for visse begrænsninger selvfølgelig, som man jo har, når man er tronfølger, siger han.

Inden dronning Margrethe i sin nytårstale fortalte, at hun vil abdicere, var det planen, at prins Christian først skulle have apanage, når han fyldte 21 år - i modsætning til både hans far og farmor, der fik apanage, fra de var 18 år.

Først som 21-årig var det meningen, at han i højere grad skulle indgå i officielle sammenhænge.

Den køreplan vil kongehuset formentlig forsøge at holde lidt fast i, selv om præmissen er ændret efter dronningens abdikation, vurderer Thomas Larsen.

- Man skal nok bide mærke i, at hans forældre har gjort meget ud af at beskytte ham igennem hans barndom og ungdom. Det tror jeg, de vil fortsætte med nogle år endnu, i det omfang de overhovedet kan.

For den kommende kronprins er der det helt specielle, at han skal være ung tronfølger i en digital tidsalder, hvor alle kan tage billeder og poste dem på sociale medier hele tiden.

- På den måde vil prins Christian have et mindre frit liv i sin ungdom, end hans far, kronprins Frederik, havde, siger Lars Hovbakke.

Prins Christian går i øjeblikket i 3. g på Ordrup Gymnasium. Det er ikke kendt i offentligheden, hvad han skal efter sin studentereksamen. Historien taler for, at han tager en form for militær uddannelse og siden en civil uddannelse.

- Selvfølgelig vil jeg gerne være den bedst tænkelige tronarving. Men jeg kommer helt sikkert til at træde ved siden af, sagde prinsen blandt andet i sin tale, da han fyldte 18. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Prinsen selv sagde i DR-programmet "En kongelig rejse", at han glæder sig til at blive værnepligtig.

Danskerne har haft flere lejligheder til at komme lidt tættere på prins Christian i de seneste år.

Han holdt et gallataffel i forbindelse med sin 18-års fødselsdag med unge fra hele landet, Grønland og Færøerne. Her holdt prinsen sin første officielle tale.

Han talte til de unge om usikkerhed og frygt for ikke at slå til, men samtidig nå til erkendelse af, at man kun kan være sig selv og gøre sit bedste.

- Selvfølgelig vil jeg gerne være den bedst tænkelige tronarving. Men jeg kommer helt sikkert til at træde ved siden af, sagde prinsen blandt andet.

Ved samme lejlighed talte kronprins Frederik til sin søn og beskrev ham som "glad for selskab".

- Allerede i børnehaven fik du at vide, at du var god til at få alle med, sagde kronprinsen.

Prins Christians dåb i Christiansborg Slotskirke lørdag den 21. januar 2006. Kronprinsesse Mary ses her med den lille prins, der til at begynde med ikke er helt tryg ved situationen, men her lyser op i et stort smil til mor. Foto: Jørgen Jessen/Ritzau Scanpix

Han tilføjede, at prins Christian samtidig er god til at være sig selv sammen med andre, og at han var et lidt forsigtigt barn, nysgerrig og observant, men er blevet mere modig med årene.

- Du tjekker stadig vanddybden, inden du springer. Det er vi som forældre uendeligt taknemmelige for. Er der dybt nok, er der til gengæld ingen grænser for, hvor højt du kravler op, sagde kronprinsen.

/ritzau/

Blå bog om prins Christian

 * Christian Valdemar Henri John, Prins til Danmark, greve af Monpezat, er født den 15. oktober 2005.

* Døbt 21. januar 2006 i Christiansborg Slotskirke. Konfirmeret 15. maj 2021 i Fredensborg Slotskirke.

* Han har gået i en almindelig kommunal børnehave, Dronning Louises Børnehus i Fredensborg, og begyndte den 12. august 2011 i 0. klasse på Tranegårdskolen - en almindelig folkeskole.

* Siden indledte han et 12 ugers skoleophold i januar 2020 på den internationale skole Lemania-Verbier i Schweiz. Det blev dog afbrudt i utide på grund af coronapandemien.

* Prins Christian begyndte den 11. august 2021 i gymnasiet på kostskolen Herlufsholm i Næstved. Efter kritik af Herlufsholm i en dokumentar på TV 2, der afslørede en kultur med vold og mobning, skiftede prinsen gymnasium og begyndte den 8. august 2022 i 2. g på Ordrup Gymnasium i Gentofte.

* Når dronningen abdicerer søndag den 14. januar, bliver prins Christian tronfølger.

* Prinsen har endnu ingen protektioner. Han er æresmedlem af Københavns Golfklub.

* Prinsen fortalte selv i sin tale til sin 18-års fødselsdag, at han elsker både at dyrke og se sport. Han er blandt andet at finde på tribunen til fodboldklubben FCK's kampe.

* Prins Christian er også glad for musik og ses til koncerter og festivaler.

Kilder: Kongehuset, Ritzau, Billed-Bladet, TV 2.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu