For mobning af medarbejdere og utilfredshed med ledelsen hersker flere steder på nationalscenen.
Det viser resultatet fra en ny trivselsundersøgelse blandt medarbejderne på Det Kongelige Teater, som er foretaget kort før jul, rapporterer Kulturen på News på TV 2 News.
Dermed er der altså ikke kun problemer i Det Kongelige Balletkompagni, hvor balletmesteren er blevet beskyldt for kokainmisbrug og for at fryse dansere ude.
I et brev til samtlige medarbejdere skriver teaterchef Erik Jacobsen, at problemerne med mobning langt fra er et isoleret tilfælde på balletten.
- Herudover må vi konstatere, at flere oplever forskellige grader af mobning i deres afdelinger.
- Det er vigtigt for mig at understrege, at mobning på ingen måder er en acceptabel adfærd, og derfor vil vi nu sammen med Samarbejdsudvalget gå i gang med at identificere omfanget og indholdet af den oplevede mobning og drøfte en fælles politik på området, skriver Erik Jacobsen i brevet, som Kulturen på News er i besiddelse af.
Desværre er mobning ikke eneste udfordring, som skal løses af teaterledelsen, der netop er blevet fredet af teatrets bestyrelse med Stine Bosse i spidsen.
Kun 29 procent af medarbejderne føler, at de ved, hvad teatrets ledelse foretager sig, og i samme dur mener kun 37 procent, at deres leder er god til at organisere arbejdet.
Dermed bekræfter trivselsundersøgelsen ballettens kritik af ledelsen.
- Vi fokuserer nu på at få en konstruktiv, fremadrettet proces for at styrke samarbejdet, skriver Erik Jacobsen i brevet, som Kulturen på News er i besiddelse af.
Helt skidt tegner billedet på Det Kongelige Teater sig heldigvis ikke for ledelsen.
I samme undersøgelse giver 91 procent af medarbejderne udtryk for, at de er glade for at arbejde på teatret, og 81 procent mener, at de får både hjælp og støtte fra deres kolleger.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker