Der skrues ned for PCR-tests fra mandag
De daglige PCR-tests sænkes til 10.000 fra 20.000. Der kan dog hurtigt skrues op igen, hvis smitten stiger i løbet af efteråret. (Arkivfoto). Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
Myndighederne sænker kapaciteten for PCR-tests, men hvis smitten stiger i efteråret, kan der skrues op igen.
Antallet af daglige PCR-tests bliver sænket til 10.000 fra 15. august, fordi færre testes. Det skriver Styrelsen for Forsyningssikkerhed i en pressemeddelelse fredag.
Nedjusteringen sker i forlængelse af regeringens covid-19-teststrategi for resten af 2022 og de første tre måneder af 2023.
Indtil nu har man kunnet teste 20.000 personer om dagen på landets centre, men det har ikke været nødvendigt. I gennemsnit er kun 4900 blevet testet om dagen den sidste uge.
Antallet af PCR-tests faldt med 12 procent fra uge 30 til uge 31. Antallet af smittede og indlagte faldt også. Det skriver Statens Serum Institut (SSI) på deres hjemmeside torsdag.
Hvis antallet af smittede skulle stige efter 15. august, kan man dog hurtigt skrue op for daglige PCR-tests igen, oplyser styrelsen.
Lige nu er det varianten BA.5, der er dominerende i Danmark.94 procent af prøverne i uge 31 var med denne variant.
Den 15. august overtager Sundhedsministeriet samtidig alle opgaver i relation til covid-19-testindsatsen.
Sundhedsstyrelsen forventer, at covid-19 bliver en sæsonbetonet smitte ligesom influenza. Det skriver styrelsen på sin hjemmeside.
- Vi må forvente, at mange vil blive smittet med covid-19 i løbet af efteråret og vinteren, skriver de på sst.dk.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker