Det skal de op mod 25 nye nærhospitaler

Offentliggjort Sidst opdateret

* De nærhospitaler, som Folketinget vil lave, er en slags udvidede og store sundhedshuse.

* De skal indeholde sygehusfunktioner koblet op på det nærmeste store akutsygehus som en fremskudt funktion.

* De er ikke døgnåbne og er uden sengepladser.

* Patienterne kan få lavet udvalgte undersøgelser og behandlinger såsom blodprøver, røntgenbilleder eller konsultationer.

* Nærhospitalerne skal også tilbyde genoptræning eller misbrugsbehandling, der ellers normalt ligger under kommunerne.

* Der skal også være plads til blandt andre alment praktiserende læger, praktiserende speciallæger, psykologer, fysioterapeuter, kiropraktorer, apotekere.

* Sundhedsstyrelsen skal komme med en beskrivelse af, hvilke patientgrupper og funktioner som kan indgå på nærhospitalerne tilpasset de lokale forhold.

Kilder: Sundhedsreformen, sundhedsøkonom Kjeld Møller Pedersen, Ritzau.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.