DF: Minister har svækket ældres chance for at få rejsepas
Der bør kunne betales kontant, når DSB udbyder specielle tilbudsbilletter, mener DF. (Arkivfoto) Foto: Odd Andersen/Ritzau Scanpix
Odd Andersen/Ritzau Scanpix
50.000 rejsepas er udsolgt, men ældre har haft ringe muligheder for at få fat i et, lyder kritik fra DF.
Dansk Folkeparti retter nu hård kritik af transportminister Benny Engelbrecht (S) for ikke at give ældre gode nok muligheder for at erhverve sig et af de nu udsolgte 50.000 rejsepas.
Køb af rejsepas har nemlig skullet foregå over nettet eller gennem en app. Men det er ikke alle ældre, der har mulighed eller teknologiske kompetencer til at benytte netbetaling, siger ældreordfører Karina Adsbøl (DF).
Hun mener, man burde have sikret sig, at der kunne betales med kontanter.
- Man har faktisk undladt at give muligheden til en gruppe.
- Der må være plads til, at man ikke forskelsbehandler på området, og at man sikrer, at ældre kan betale kontant. Man skal snart have apps til det ene og det andet, men det kan være svært for mange af de ældre, siger hun.
Rejsepassene har kostet 299 kroner og giver adgang til fri rejse indenrigs i otte dage i perioden fra 27. juni til 9. august.
De blev sat til salg tirsdag, og fredag morgen meldte DSB om udsolgt.
Karina Adsbøl kræver en beklagelse fra ministeren og mener også, der bør handles for at sikre, at ældre også får mulighed for på lige vilkår med yngre mennesker at få et rejsepas eller noget tilsvarende.
- Jeg synes, det er dybt urimeligt, og jeg synes, ministeren skal komme på banen med nogle løsningsforslag, siger hun.
Hos DSB siger kommerciel direktør Jan Sigurdur Christensen, at man har været under tidspres for at skabe en model for salg af rejsepas. Derfor har det nemmeste været at sælge dem over nettet og ikke udvikle eksempelvis en fysisk billet.
- Men vi ved også, at der en del kunder, der har fået hjælp ved vores billetsalg til at købe rejsepas. Vi ved også, en del har fået hjælp af familiemedlemmer, siger han.
Rejsepassene er en del af den såkaldte sommerpakke, som et flertal i Folketinget har indgået.
Aftalen afsætter 700 millioner kroner til at styrke turisme og aktiviteter i Danmark, og rejsepassene er en del af den plan.
Fik man ikke fat i et rejsepas, er det stadig muligt at købe en af de cirka en million billige orangebilletter, som DSB ligeledes udbyder. De kan dog heller ikke købes med kontanter.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker