DMI: Mere end 10 centimeter sne i det sydlige Jylland

Foto: Henning Bagger /Scanpix

Sneen kommer natten til torsdag til at falde tungt over den sydvestlige del af Jylland, som vil vågne op til et landskab dækket af et tykt lag sne.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Det sner i det Sydvestjylland lige nu. Der har været et kraftigt snevejr over Vadehavet, og det trækker nu mod sydøst.

- Der vil senere falde mere sne - lokalt 10 til 12 centimeter, siger Bill Vejdegren, vagthavende ved DMI, onsdag aften.

Der kommer også sne til den nordøstlige del af Sjælland, som ventes at få op til tre centimeter. Nordjylland skal trækkes med et snevejr fra Sverige, som kommer til at give et hvidt drys over landsdelen.

De store mængder nedbør kan blive et problem for bilisterne i morgentrafikken. Derfor råder Vejdirektoratet danskerne til at tage lidt tidligere af sted, når de skal på arbejde torsdag.

- Der er vejtemperaturer omkring frysepunktet og derfor mulighed for glatte veje over hele landet, siger Stine Hansen fra Vejdirektoratets trafikinformationscenter.

- Der er i øjeblikket saltning og snerydning mange steder i landet, og vi er forberedt på, at der kan komme mere sne. Det er en god idé at tage af sted i god tid og forvente, at det kommer til at tage længere tid at komme på arbejde, siger hun.

Når bilisterne kører hjem fra arbejde torsdag, ser det ud til, at vejret arter sig.

- Mængden af nedbør aftager, og det bliver tørt og solrigt med lette snebyger i de østlige egne. Sidst på dagen kommer der dog sne i det nordvestlige Jylland, siger Bill Vejdegren fra DMI.

Temperaturen kommer natten til torsdag ned mellem to og otte graders frost. Lokalt kan det dog blive helt ned til 10 graders frost. Torsdag kan temperaturen snige sig op på nul grader flere steder i landet.

/ritzau/