DMI om weekendvejr: Forårsagtig afsked med februar
Danskerne får en lille forsmag på den kommende årstid i weekenden, der byder på både solskin og lune temperaturer. Men der kommer også byger af og til, lyder prognosen fra DMI.
- De næste fem dage er der forårsagtige tendenser, så det bliver en forårsagtig afsked med februar, siger vagtchef Mogens Rønnebek fra DMI.
Fredag begynder dog med regn i den østlige og nordlige del af landet, men i løbet af dagen klarer det op i Jylland, og det tørre vejr breder sig hen over resten af Danmark.
- Der bliver plads til solskin med fem til 10 grader. Så det ser fornuftigt ud, når vi kommer op ad dagen, siger Mogens Rønnebek.
Lørdag kommer der nogle enkelte byger - især i Jylland - men resten af dagen holder det tørt, og de drivende skyer giver plads til flere solskinstimer, lyder det. Temperaturerne holder sig mellem otte og 10 grader.
Weekenden slutter af med en endnu bedre vejrudsigt ifølge DMI.
- Det er bare tørvejr over hele linjen med plads til sol mellem skyerne, lyder det fra vagtchefen.
- Det ser forårsagtigt ud, tilføjer han.
Det lune og tørre vejr fortsætter ind i næste uge, men midt på ugen begynder temperaturerne at falde, og der kommer mere regn ind over landet, fortæller vagtchefen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned