Dr. Pindsvin inviterer til pindsvinetælling lørdag
Hele Danmark inviteres til pindsvinetælling lørdag den 10. august for at samle viden om pindsvinenes tilstand. (Arkivfoto). Foto: Søren Olsen/Ritzau Scanpix
Pindsvinet formodes i tilbagegang i Danmark. WWF og pindsvineforsker inviterer til pindsvineoptælling.
Små og stikkende, men også i formodet tilbagegang.
Verdensnaturfonden, WWF, inviterer for andet år i træk danskerne til national pindsvineoptælling lørdag den 10. august. Det skriver WWF i en pressemeddelelse.
Dette års optælling skal blandt andet gøre WWF klogere på, om pindsvinet er i tilbagegang.
Pindsvinetællingen er et samarbejde mellem WWF og pindsvineforsker Sophie Lund Rasmussen, der også er kendt som Dr. Pindsvin.
- Baseret på mange års forskning er det min klare formodning, at pindsvinene er i tilbagegang i Danmark, men vi mangler data, som kan dokumentere det. Samtidig giver den vigtige viden fra pindsvinetællingen os mulighed for at sikre, at vi beskytter dem, hvor de har allermest brug for det, siger Sophie Lund Rasmussen i pressemeddelelsen.
Til Ritzau fortæller hun, at flere farer er skyld i den formodede tilbagegang.
- Et pindsvin kan for eksempel komme til skade, når vi kører med kanttrimmeren i haven, vores hunde kan finde på at angribe dem, og de kan risikere at komme med kvasbunken i flismaskinen, fordi manglende sovepladser i naturen tvinger dem ind i de danske haver, siger forskeren.
Omkring hvert tredje pindsvin køres ihjel i trafikken, vurderer hun.
Sidste år blev der registreret cirka 33.500 levende og døde pindsvin, da omkring 15.000 danskere hjalp til på optællingsdagen i august.
Sophie Lund Rasmussen håber, at endnu flere danskere vil deltage i optællingen lørdag.
- Ved sidste års optælling var kun 15 procent af Danmarks areal dækket af pindsvineregistreringer. Jeg håber, at vi får mere af Danmarkskortet repræsenteret i år, siger Sophie Lund Rasmussen til Ritzau.
Både levende og døde pindsvin kan lørdag indrapporteres på danmarkspindsvin.dk.
Her registreres pindsvinene via GPS-placering, så forskerne kan få indblik i, hvor der er mange - og hvor de eksempelvis er i risiko for at blive kørt ned.
Det er også vigtigt at registrere, hvis man ikke ser et pindsvin under optællingen, lyder det i pressemeddelelsen.
Projektet er støttet af Nordea-fonden.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde