Dronningen Margrethe overrækker Zelenskyj en særlig gave
Dronning Margrethe var mandag formiddag vært for en frokost i anledning af det ukrainske præsidentpars besøg i Danmark. Her gav hun præsidenten maleriet "Livets træ". Foto: Handout/Ritzau Scanpix
Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, og den ukrainske førstedame besøgte søndag og mandag Danmark.
I forbindelse med den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyjs besøg i Danmark overrakte dronning Margrethe præsidenten en særlig og personlig gave.
Det er tale om maleriet "Livets træ".
Det oplyser Kongehuset i et opslag på det sociale medie Instagram.
Maleriet er malet af dronningen selv i 1990'erne på Marselisborg Slot. Slottet er dronningens sommerresidens i det sydlige Aarhus.
Mandag formiddag var dronning Margrethe vært for en frokost i anledning af præsidentens besøg i Danmark. Også Volodymyr Zelenskyjs hustru, Olena Zelenska, deltog.
Det var inden frokosten, at dronningen overrakte Volodymyr Zelenskyj maleriet.
Til stede ved frokosten var også kronprinsparret.
Søndag deltog den ukrainske præsidentfrue sammen med kronprinsesse Mary i en dansk-ukrainsk aftengudstjeneste i Haderslev Domkirke.
En række herboende ukrainere var ligeledes inviteret til begivenheden.
Gudstjenesten foregik både på dansk og ukrainsk, og der blev tolket undervejs.
Haderslev Kommune har oplyst, at der var plads til 600 gæster i kirken.
Volodymyr Zelenskyj besøg i Danmark begyndte søndag aften, hvor han landede på Skrydstrup Flyvestation i Sønderjylland.
Her kunne han sammen med den danske statsminister, Mette Frederiksen (S), fortælle, at Danmark vil donere 19 F-16-fly til Ukraine. Også Holland donerer kampfly.
Mandag besøgte den ukrainske præsident også Folketinget. Her takkede han Danmark for donationen.
- Jeg takker Danmark for at hjælpe Ukraine til at blive uovervindelige, sagde han ved en tale i Landstingsalen.
Efter det officielle besøg i Danmark er Zelenskyj mandag eftermiddag rejst til Athen i Grækenland. Her skal han mandag mødes med landets premierminister Kyriakos Mitsotakis.
Det oplyser den græske premierministers kontor, skriver Reuters.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde