Dronning Margrethe, prins Henrik og kronprins Frederik får mødt hele den politiske top i Rusland under denne uges statsbesøg.
Kort efter ankomsten til Moskva tirsdag eftermiddag skal den royale trio forbi Kreml, hvor de bydes velkommen til landet af præsident Dmitrij Medvedev.
Det var Medvedev, der tilbage i april sidste år inviterede dronningen på besøg, da han var på officielt besøg i København.
Onsdag venter så for dronningen og prinsgemalen et møde med premierminister Vladimir Putin. Han var i Danmark i april i år efter flere års tilløb.
Han skulle have været på besøg tilbage i 2002, da han var præsident, men aflyste besøget, da den tjetjenske verdenskongres blev afholdt samme år på dansk grund.
Ud over de mange politiske håndtryk er der en lang række erhvervsrettede og kulturelle ting på programmet.
Både dronningen og kronprinsen skal besøge flere danske virksomheder, der gør forretninger i Rusland, blandt andet Carlsberg, Rockwool og Velux.
Dronningen besøger også Pusjkin-museet i Moskva, hvor hun åbner en udstilling af dansk guldalderkunst, mens kronprinsen åbner "Danish Wave", den årlige festival for dansk film i Moskva.
Dronningen skal også lægge kranse ved den ukendte soldats grav i Moskva samt ved mindesmærket for befrierne af Leningrad - det nuværende Sankt Petersborg - under Anden Verdenskrig.
Den royale familie skal ligeledes besøge den katedral i Sankt Petersborg, hvor den russiske tsarina Maria Feodorovna, født som dansk prinsesse Dagmar, ligger begravet.
Hun blev gift med den russiske tsar Aleksandr i 1866. Som enkekejserinde flygtede hun i 1919 via London til København efter bolsjevikkernes magtovertagelse.
Her døde hun i 1928 og blev begravet i Roskilde Domkirke. I 2006 blev hun genbegravet i Sankt Petersborg.
Statsbesøgets sidste officielle pligter er fredag, men den royale familie tager et par dage i Sankt Petersborg under mere private forhold. De flyver tilbage til København mandag.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned