Effekt af D-vitamin er stærkt opreklameret

Kosttilskud i form af D-vitamin sammen med kalk er rigtigt godt for ældre for at forebygge knogleskørhed og -brud.

Men ellers er D-vitamins højtpriste effekter på mange sygdomme stærkt overdrevne.

Det kan man konkludere af en ny undersøgelse fra DTU Fødevareinstituttet.

- D-vitamin er udråbt som et vidundervitamin, der forebygger en lang række alvorlige sygdomme. Det er der ifølge vores undersøgelse ikke belæg for, siger seniorforsker Lone Banke Rasmussen fra DTU Fødevareinstituttet.

Forskerne har sammenfattet den eksisterende seriøse viden og undersøgelser på området. Kun effekten til ældre og personer med risiko for knogleskørhed er der dokumentation for.

Der er dermed ifølge forskerne ingen beviser for, at D-vitamin, som det tit påstås i sundheds- og helseblade, forhindrer kræft. Nogle studier har antydet, at D-vitamin har gavnlig effekt mod hjerte-kar-sygdom. Men også her mangler der seriøse forsøg.

Samtidig peger forskerne på, at negative effekter af for høje D-vitaminniveauer i blodet, som man kan risikere ved indtagelse af kraftige kosttilskud, ikke kan udelukkes.

Den nye rapport gennemgår også eksisterende viden om D-vitamin og astma, allergi, sukkersyge, multipel sklerose, luftvejsinfektioner, influenza og tuberkulose. Også her mangler der meget viden, og forskerne opfordrer til flere undersøgelser.

Indtil da er anbefalingen simpel:

- Raske danskere har ikke brug for kosttilskud med D-vitamin. I stedet bør almindelige raske mennesker under 70 år komme ud i solen nogle gange om ugen i sommerhalvåret. Selvfølgelig uden at overdrive solen, siger seniorforsker Lone Banke Rasmussen.

Samtidig er det en god idé at spise 200-300 gram fisk om ugen.

/ritzau/

D-vitamin kan hjælpe ældre mod knoglebrud. Men ellers står det mere end sløjt til med beviser for D-vitamins påståede effekt på en række alvorlige sygdomme.

Offentliggjort Sidst opdateret