Efter tilskudsstop: Wegovy-salget faldt med 35 procent i januar
Salget af Novos vægttabsmedicin Wegovy i Danmark faldt kraftigt i januar, viser tal fra Sundhedsdatastyrelsen.
Efter stort set at have været stigende fra måned til måned siden lanceringen i december 2022 faldt salget af Novo Nordisks vægttabsmedicin Wegovy markant i januar.
Det viser tal, som Sundhedsdatastyrelsen har offentliggjort.
Hvor der i december sidste år blev solgte 106.000 penne med Wegovy, hed tallet i januar kun 69.000, svarende til et fald på 35 procent.
Samtidig faldt antallet af brugere med 16 procent til 60.000.
Sundhedsdatastyrelsen peger selv på en mulig årsag til faldet.
Sygeforsikringen Danmark besluttede fra og med årsskiftet, at man ikke længere ville give tilskud til køb af Wegovy.
Udgifterne var reelt løbet løbsk og betød, at sygeforsikringen kom ud af 2023 med et underskud på 300 millioner kroner.
Derfor har medlemmerne fra og med nytår skullet betale fuld pris medmindre de kan få offentlige tilskud.
Det gælder personer, der har en alvorlig og livstruende følgesygdom oven i deres overvægt.
Wegovy bygger på det aktive stof semaglutid, som er grundstenen i Novo Nordisks diabetesmedicin Ozempic.
Forsøg har vist, at brugere af Ozempic ud over at få bedre kontrol med blodsukkeret også kan tabe sig betydeligt, fordi semaglutid har en appetitnedsættende virkning samtidig med, at det øger mæthedsfølelsen.
Det er godkendt til behandling af overvægt hos personer med et BMI på 30 eller mere.
Personer med et BMI på mellem 27 og 30 kan også få recept på Wegovy, hvis de eksempelvis lider af forhøjet blodtryk, type 2-diabetes eller har en hjerte-kar-sygdom.
Prisen for Wegovy uden tilskud afhænger af den dosis, som patienten anbefales at bruge.
En fuld dosis koster i omegnen af 2400 kroner pr. måned, mens et behandlingsforløb på den laveste dosis koster omkring 1400 kroner hver måned.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde