Flere efterladte har i al hemmelighed benyttet Sundbus Pernille, der sejler i
fast rutefart mellem Helsingør og Helsingborg, til at sprede urneaske fra deres
afdøde pårørende.
Helsingør Dagblad skriver, at man fra agterdækket i al ubemærkethed kan stå med en urne og kaste asken ud fra rælingen, med ryggen til broen og øvrige passagerer.
Ansatte på Sundbus Pernille har opdaget de hemmelige askespredninger nogle gange, efter at sundbusruten blev genoptaget i sommer.
- Jeg oplevede det forleden dag, hvor jeg så, der lå en masse aske og en rose
på dækket, fordi de pårørende ikke havde været opmærksomme på vindretningen, fortæller en af medarbejderne.
Askespredning over åbent hav kræver en tilladelse fra kirkeministeriet. En tilladelse, som enhver kan søge om. Derudover er det også nødvendigt at få rederiets tilladelse og medvirken til højtideligheden.
At Sundbussen tilsyneladende er blevet et søgt sted at tage afsked med afdøde på, kommer bag på direktør Hans Froholdt. Han ser dog ikke problemer i at åbne for muligheden for, at pårørende kan sprede aske fra sundbussen:
- Men det skal foregå på lovlig vis, og folk er meget velkomne til at kontakte os, hvis de har sådanne ønsker, siger Henrik Froholdt til Helsingør Dagblad.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker