Ejendomsmægler vil også af med faldefærdige rønner

Dansk Byggeri opfordrer til, at Region Sjællands tusindvis af tomme og faldefærdige huse bliver revet ned, og det forslag møder opbakning fra den lokale ejendomsmægler Jørgen Danielsen fra Home Lolland-Falster.

Hans filialer dækker både Falster og Lolland - som var den af landets kommuner, der rev flest af husene ned i 2011 - og han kan sagtens mærke, at arbejdet bliver lidt lettere i takt med at de utiltrækkende boliger forsvinder i lokalområdet.
- Det er jo ikke nemt at stå og forklare en køber, der kommer udefra, at lige præcis naboen ved siden af er en ruin, der er ved at styrte sammen. Så vores arbejde bliver helt sikkert lettere og bedre, og vores ejendomme bliver mere salgbare, hvis vi ikke har sådan nogle liggende rundt om i landskabet - de forskønner ikke, siger han.

Den såkaldte nedrivningspulje har hidtil postet penge i de bekostelige nedrivninger, men fra i år er puljen fjernet fra finansloven, og det er en skam, mener Jørgen Danielsen.
- Det er smadderærgerligt, man har fjernet pengene fra finansloven, for der ligger ejendomme rundt omkring mange steder, der skulle rives ned. Og jeg kan jo sagtens sige, at for vores område er det en skam, og man skulle placere nogle flere penge hos os, men i det hele taget burde man fra Folketingets side putte nogle flere penge i yderområderne, blandt andet til det her, siger han.

Foto: Jan Knudsen (arkiv)

Dansk Byggeris forslag om at rive tusindvis af faldefærdige boliger i Region Sjælland ned møder opbakning fra lokal ejendomsmægler.

Offentliggjort Sidst opdateret