Ekspert: Flekslån bør helt væk

Flere partier i Folketinget taler nu for at begrænse danskernes muligheder for at få flekslån. Men faktisk havde dansk økonomi bedst af helt at droppe de populære flekslån. Det mener professor Finn Østrup fra Copenhagen Business School.

- Flekslånene er af mange grunde uheldige. Først og fremmest fremkalder de store udsving i boligpriserne. Det er uheldigt for folk, fordi nogle køber meget billigt og andre køber meget dyrt, siger Finn Østrup og fortsætter:

- Det kan skabe store økonomiske problemer for folk, hvis de har købt til en høj pris, og renten så stiger, samtidig med at boligpriserne falder, og deres friværdi dermed forsvinder. Det kan også give store tab for finansielle virksomheder, der har lånt ud til de pågældende, siger Finn Østrup.

Han mener, flekslån har været en af årsagerne til den finansielle krise, vi netop har været igennem, og glæder sig over, at nogle politikere vil om ikke afskaffe dem, så i hvert fald begrænse dem.

- Krisen skyldes, at boligpriserne blev budt kraftigt i vejret, især fordi man var i stand til at låne så billigt, siger Finn Østrup.

Han frygter, at der allerede nu er en udvikling i gang mod en lignende krise.

To ud af tre danskere har i dag et flekslån, og nationalbankdirektør Nils Bernstein har flere gange advaret mod at lade så mange danskere tage lån, der risikerer at stige voldsomt på kort tid, når renten går op.

- Jeg vil fraråde boligejere og andre at spænde buen så hårdt, at økonomien kun kan løbe rundt ved den nuværende meget lave rente, sagde Nils Bernstein i foråret på Realkreditforeningens årsmøde.

/ritzau/

Flekslån giver alt for store udsving i boligmarkedet, så afskaf dem helt, siger professor ved CBS.

Offentliggjort Sidst opdateret