Ekspert: Småbørn kan ligesom hunde forurene badevandet
Hunde er ikke velkomne på strande med blå flag, fordi det øger bakterierne i badevandet, hvis deres afføring ender under bølgerne. Men det kan også ske for babyer, der dermed også kan forurene vandet, siger en ekspert i miljøvidenskab.
- Det er i princippet mere farligt at hunde er i vandet frem for mennesker, fordi de skider i vandet, og det gør mennesker ikke. Men hvad så med små børn? De kan jo godt have en smutter. Så må de heller ikke være i vandet, siger Lars Hestbjerg Hansen, professor ved institut for miljøvidenskab på Aarhus Universitet.
Ifølge verdenssundhedsorganisationen WHO medfører hunde i vandet et højere antal bakterier, og det er de tal som den internationale organisation Blue Flag støtter sig op ad.
- Der er E. coli-bakterier i alle dyrs tarme. Og hvis de skider i vandet, så kommer der E. coli på stranden. Det gælder også mennesker. Så hvis hunde ikke skider i vandet, så er det ikke et problem, forklarer Lars Hestbjerg Hansen.
Friluftsrådet, som administrerer reglerne i Danmark, har besluttet at hunde fra i år ikke længere må bade på strande, der har opnået den internationale miljømærkning Blå Flag, der er lig med rent badevand og sikkerhed ved vandet.
Forbuddet har fået blodet i kog hos hundeejere i hele landet, men Friluftsrådet påpeger, at reglen ikke er ny. Den er bare ikke blevet håndhævet. Friluftsrådet blev gjort opmærksom på forbuddet under et internationalt kontrolbesøg sidste år.
Blå flag-ordningen omfatter over 4000 strande og marinaer i 48 lande - primært i Europa, men også i Sydafrika, Marokko, Tunesien, Caribien, New Zealand, Canada og Brasilien.
Hundeejere, der vælger at tage deres hunde med på strande med blå flag, skal holde deres hunde i snor fra 1. april til 1. september.
Det blå flag er hejst på 250 strande i Danmark, og det svarer til cirka tre procent af de danske strande. Dermed er Danmark et af de lande i verden med flest blå flag.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker