En æra er forbi: Det sidste Femina er sendt fra trykken

Ugebladet Femina udkommer for sidste gang på print torsdag. Det vil fra nu af kun være muligt at læse det digitalt. (Arkivfoto). Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Flere magasiner forsvinder fra hylderne i supermarkeder og kiosker. Nu er turen kommet til Femina. Ugebladet går digitalt og fokuserer på den yngre generation.

Offentliggjort Sidst opdateret

Kvinder har igennem 150 år bladret i ugebladet Femina.

Torsdag blev den sidste printudgave sendt fra trykken og lagt ud på hylderne.

Fremover vil ugebladet udelukkende udkomme digitalt.

Og Femina er ikke alene om at forsvinde fra magasinhylderne.

Tidligere i år lagde fodboldmediet Tipsbladet og Aller Medias retro- og vintagemagasin Antik og Auktion deres fysiske udgaver i graven.

Flere vil følge, vurderer Søren Schultz Jørgensen, der er docent ved medievidenskab på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

- Det er på ingen måde overraskende, at Femina beslutter det her. Det er sket for mange medier, og det kommer også til at ske fremover, siger han.

Onsdag kunne ugebladet Femina fejre 150 år, hvilket også markerede det digitale skift. Aller Media udgiver fortsat Søndag, Spis Bedre, Ude og Hjemme, Billed-Bladet og Se og Hør på print. (Arkivfoto). Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

- Det er på en måde en teknologisk naturlov. Det, der engang var fysisk, bliver digitalt.

Ifølge femina.dks chefredaktør Anne Wittorff Rusbjerg har salget af papirudgaven spillet en væsentlig rolle:

- Vi har oplevet, at vores læsere i høj grad forbruger os på andre platforme end print, siger hun.

Anne Wittorff overtog det digitale ror for cirka et år siden, efter at den tidligere redaktør Isabella Hindkjær rykkede til DR's P3.

Femina er et ugeblad, der ifølge redaktionen bag har kvinder og deres livsvilkår som omdrejningspunkt i en verden under konstant forandring. Ugebladet har fokus på kvindeagendaer og er et nyheds- og aktualitetsmedie.

Onsdag kunne ugebladet fejre 150 år, hvilket også markerede det digitale skift.

Det er med en dobbelt følelse, at der er sat en stopper for printudgivelserne, siger Anne Wittorff Rusbjerg.

- På den ene side er det vemodigt, fordi vi har haft et rigtig godt produkt i mange år, som vi har lavet på print. På den anden side er det jo også starten på noget nyt, siger hun.

Især den ældre generation af læsere har købt den fysiske udgave af ugebladet Femina, mens den yngre generation mere bruger Feminas digitale platform.

Fokus i Feminas digitale strategi er på netop de yngre læsere.

- Skal vi have et bæredygtigt Femina i fremtiden, er vi nødt til at tænke på, hvordan vi når de yngre målgrupper, siger Anne Wittorff Rusbjerg.

Det betyder ifølge hende dog ikke, at de ældre læsere bliver udelukket.

Håbet er, at de rykker med over til det digitale Femina, eller at de vil købe ugebladet Søndag, der også udgives af Aller Media.

Aller Media udgiver ugeblade og magasiner som Søndag, Spis Bedre, Ude og Hjemme, Billed-Bladet og Se og Hør.

De udkommer alle på papir.

Andre eksisterende papirudgaver af magasiner til kvinder er Alt for damerne, Hendes verden og Eurowoman.

Når flere aviser, ugeblade og magasiner vælger udelukkende at udkomme digitalt, handler det grundlæggende om, hvad der bliver efterspurgt i samfundet, siger docent Søren Schultz Jørgensen.

Han vurderer dog, at udgivelser på papir vil eksistere længe endnu.

- Mit gæt vil være, at der også findes trykte bøger, magasiner og aviser om et årti eller to. Der vil måske være færre af dem, og de vil måske være mere specialiserede end det, vi kender i dag, siger docenten.

/ritzau/

Et udpluk af papirmagasiner til kvinder

* Alt for damerne.

* Hendes verden.

* Eurowoman.

* Fit Living.

* Woman.

* Vogue - i flere udenlandske versioner.

* Elle - i flere udenlandske versioner.

* Bryllupsmagasinet.

* Sundt Liv - Mad og Liv.

Kilde: Bladkiosken.dk.

/ritzau/

Kort om Femina

* I 1874 udkom Nordisk Mønster-Tidende, der senere blev til Femina.

* Det var det første ugeblad til kvinder i Danmark - og kun det andet i hele verden.

* Emnerne i Femina er alt fra mode og mad til skønhed og velvære.

* Femina.dks pejlemærke er ligestilling.

* Koncernen Aller Media meddelte allerede i november sidste år, at man ville nedlægge papirudgaven af Femina.

* Aller Media nedlagde i den forbindelse også magasinet Antik og Auktion, mens det stoppede licensaftalen med modemagasinet Elle fra april.

* Nedlæggelserne af papirudgivelserne har kostet 34 medarbejdere jobbet på tværs af koncernen.

Kilder: Femina og Aller Media.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu