Dramatisk og stærkt bekymrende.
Erhvervslivet er chokeret over, at nye tal viser et voldsomt fald på 71 procent i antallet af udlændinge, som vil tage en uddannelse i Danmark.
Hos Dansk Industri mener forskningspolitisk chef Charlotte Rønhof, at det kalder på hurtige forklaringer, når så mange udlændinge dropper de danske uddannelser.
- Man kan blive bekymret for, om de fravælger Danmark, fordi vores uddannelser ikke er tilstrækkeligt attraktive, siger hun.
Det er især blandt studerende fra USA og Canada, der er sket et voldsomt fald. I andet kvartal blev der kun givet 51 opholdstilladelser til uddannelse mod 760 året før.
Charlotte Rønhof mener, at en forklaring kunne være, at de udenlandske studerende synes, man bliver undervist alt for lidt i Danmark.
- Vi har en ambition om, at vi skal tiltrække endnu flere, og derfor er det katastrofalt, hvis de her er tal er udtryk for, at vores uddannelser ikke er så attraktive, som vi gik og troede, siger hun.
Hos Dansk Erhverv mener man, udviklingen er så bekymrende, at politikerne bør sætte de udenlandske studerende på finansloven.
For hvis ikke Danmark forstår at tiltrække og fastholde de udenlandske studerende, kan det koste samfundet meget dyrt om få år.
- Danmark skal kunne ses fra Månen, når det gælder om at tiltrække viden og talent. Hvis vi ikke lykkes med det, siver danske videnvirksomheder ud af Danmark, og det vil på sigt slå bunden ud af statskassen, siger Jannik Schack Linnemann, forskningspolitisk chef.
Hos både DI og Dansk Erhverv påpeger man igen og igen, at erhvervslivet om få år kommer til at mangle kloge hoveder.
- Da vi ikke kan brødføde os selv med nok kandidater på den korte bane, skal vi styrke markedsføringen af Danmark som uddannelses- og arbejdsland, så flere unge finder vej til vores del af verden, siger Jannik Schack Linnemann.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde