Et år efter bombeangreb har Bestseller-par fået tvillinger
Anne og Anders Holch Povlsen med datter lyttede til sang og kiggede mod kisterne foran Aarhus Domkirke efter begravelsen af de tre danske ofre for bombeangrebet i Sri Lanka. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Sidste år mistede ejeren af tøjvirksomheden Bestseller tre af fire børn under et bombeangreb i Sri Lanka.
Bestseller-ejer Anders Holch Povlsen har onsdag med sin kone Anne fået tvillinger. Det sker et år efter, at de mistede tre børn i et bombeangreb i Sri Lanka.
Det bekræfter hans privatsekretær i en skriftlig udtalelse.
- Onsdag den 11. marts er Anne og Anders Holch Povlsen blevet forældre til to velskabte tvillingpiger efter et fint graviditetsforløb og en fødsel uden komplikationer, lyder det i en udtalelse ifølge Jyllands-Posten.
Parret mistede tre af dets fire børn 21. april 2019.
Sammen med 255 andre blev de dræbt, da bomber eksploderede påskesøndag flere steder i Colombo i Sri Lanka. Heriblandt Hotel Shangri-La, hvor familien opholdt sig.
Flere hundrede blev sårede, da bomberne ramte både hoteller og kirker i landet. Anders Holch Povlsen var efter angrebet indlagt på hospitalet i hovedstaden, Colombo.
Der var efter angrebet sidste år fakkeloptog i flere danske byer for at mindes ofrene med lys, fakler og blomster.
Der blev lagt blomster ved parrets gods Constantinsborg, der ligger i Ormslev vest for Aarhus.
Parret har ikke talt offentligt om tabet. Få uger efter angrebet takkede de to for omgivelsernes støtte i avisannoncer.
- Vi vil gerne udtrykke vores dybfølte taknemmelighed for den hjertevarme, omsorg og støtte, vi har modtaget efter tabet af vores elskede børn Alma, Agnes og Alfred, lød det.
De tre børn blev begravet i Aarhus Domkirke sidste år. Både kronprinsfamilien og daværende statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) var med til ceremonien.
Familien havde bedt alle respektere, at det var en privat begivenhed.
Knap ét år efter tragedien har den 47-årige og hans kone så fået tvillinger.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie