Et stykke tøj, der giver dig allergi. En lighter forklædt som en lille legetøjsbrandbil. Eller en klapvogn, som meget nemt kan klemme dine fingre fast.
Der opdages stadig flere og flere farlige forbrugsprodukter på det europæiske marked, viser den årlige rapport fra Rapex, som er EU's overvågningssystem for farlige forbrugsvarer.
I 2010 blev i alt 2244 produkter trukket tilbage fra markedet og tilbagekaldt fra forbrugerne, fordi de udgjorde en fare.
Det er 13 procent flere produkter sammenlignet med året inden. Det er samtidig det højeste antal i Rapex-systemets syvårige levetid.
Det er især tøj- og tekstilvarer, som bliver indberettet, mens også farligt lejetøj i stigende grad bliver registreret og fjernet fra hylderne.
Tyskland er det land, der har anmeldt flest farlige produkter - helt præcis 204 produkter. Og hele 19 EU-lande - dog ikke Danmark - har indberettet flere farlige produkter til Rapex i 2010 end året forinden.
Størstedelen af de farlige produkter er ikke produceret i EU's 27 medlemslande, men kommer derimod fra Kina og Tyrkiet.
Derfor har EU og Rapex også valgt at sætte yderligere fokus på samarbejdet med Kina.
Rapex-systemet blev søsat i 2004 og har til opgave at registrere farlige forbrugersvarer, der er i omløb i EU's medlemslande. Rapex skal samtidig advare de øvrige lande om faren ved produkterne.
Mad og medicin ikke er med i opgørelsen, da rapporten kun omfatter forbrugsvarer.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker