Atomulykkerne i Japan har vakt bekymring for, at radioaktive varer fra Solens Rige havner på danske hylder. En netop vedtaget EU-forordning sikrer imidlertid, at japanske fødevarer og foder fra på mandag udtages til stikprøver i unionens medlemslande.
Desuden skal alle varerne fra de belastede områder ledsages af en erklæring eller et analyseresultat fra de japanske myndigheder, der sikrer, at produktets indhold ikke overskrider de tilladte grænseværdier.
Fødevarestyrelsen og Plantedirektoratet skal fremover orienteres af de danske importører, hvis der er henholdsvis fødevarer eller foder på vej til Danmark. Der er dog ikke noget, der tyder på at de danske kontrolmyndigheder får sved på panden:
- Vi har slet ikke efterretninger om, at der er kommet nogle varer fra Japan efter katastrofen, siger Kim Vandrup Sigsgaard, der er fødevareberedskabschef i Fødevarestyrelsen.
- Der bliver ikke eksporteret meget fra Japan i øjeblikket. Dels har de brug for varerne selv, og dels har de lukket nogle af de områder, hvor tsunamien og jordskælvet har været voldsomst samt de områder, hvor der er fare for radioaktiv forurening, siger han.
Kim Vandrup Sigsgaard fortæller, at de danske forbrugere ikke vil have mulighed for at se på selve varen, om den er blevet kontrolleret. Han garanterer dog, at kontrolforanstaltningerne er tilstrækkeligt effektive:
- Hvis der er japanske fødevarer på markedet, så er det fordi, de er frigivet af os, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub