EU truer Danmark med muslingeretssag

Kommissionen har netop sendt en supplerende åbningsskrivelse. Fødevareminister Mette Gjerskov (S) har straks indkaldt de politiske ordførere til en drøftelse af sagen.

Samtidig udsætter Fødevareministeriet alle nye tilladelser til muslingefiskeri i tre uger.

Der blev sidste år indført skærpede krav til muslingefiskeri i Limfjorden. Men EU-Kommissionen er fortsat ikke imponeret af de danske konsekvensvurderinger af fiskeriet efter muslinger i de følsomme naturområder.

- Kommissionens tilbagemelding indeholder også kritik af grundlaget for tilladelse til muslingefiskeri andre steder end Limfjorden, siger fødevareministeren og tilføjer:

- Derfor bliver vi fra dansk side nødt til at foretage en grundig vurdering af den skrivelse fra kommissionen

Muslingefiskeri foregår også andre steder i landet såsom i Lillebælt, hvor der er søgt om nye fiskeritilladelser fra 1. marts.

Danmarks Naturfredningsforening har gentagne gange klaget til EU-Kommissionen over muslingefiskeriet, som, biologer mener, skraber alt liv bort fra havbunden i jagten på muslinger.

- Meningen med Natur 2000 områder er, at beskyttelsen er vigtigere end benyttelsen af områderne. Det samme siger EU-Kommissionen nu. Vi ser frem til, at erhverv og politikere finder frem til et bæredygtigt fiskeri.

Det siger Henning Mørk Jørgensen, marinbiolog og miljøpolitisk medarbejder i Danmarks Naturfredningsforening.

Kommissionens nye åbningsskrivelse erstatter den tidligere, som Danmark modtog i oktober 2010. Åbningsskrivelsen kan føre til en sag om traktatkrænkelse ved EU-domstolen.

/ritzau/

EU-Kommissionen skruer nu bissen på og truer igen Danmark med en sag ved EU-domstolen på grund af det kritiserede skrab af muslinger i sårbare Natura 2000-områder i Limfjorden.

Offentliggjort Sidst opdateret