Fælles katastroferadio er forsinket

Sjælland inklusive København, Lolland-Falster og Bornholm skulle have været klar nu. Og i løbet af efteråret ville Fyn og Jylland følge efter. Men nej. Den teknik, der skulle styre radiokommunikationen ved en national katastrofe, er ikke blevet leveret, skriver Politiken tirsdag. Nu har Københavns Politi og brandvæsnet besluttet at lave egne tekniske løsninger.

Alle landsdele ville efter planen - vedtaget i 2007 af regeringen - have været en del af sikkerhedsnettet Sine, et moderne kommunikationssystem, der ville kunne dirigere redningsfolk fra alle værn og deres biler og udstyr i tilfælde af store oversvømmelser, terrorhandlinger eller voldsomme ulykker. Belært af erfaringerne fra fyrværkeriulykken i Seest i 2004, hvor de forskellige beredskabsværn have svært ved at arbejde effektivt sammen.

Alle master er oppe. Og de små apparater til at tale i er på plads. Det vil sige, at man i dag kan bruge apparaterne som en slags avancerede mobiltelefoner og walkie-talkies. Men man mangler software til de kontrolrum hos politi, brandvæsen og på hospitaler, der skal koordinere indsatsen, hvis en katastrofe indtræffer, skriver Politiken.

- Efter planen skulle vi have haft software fra Terma allerede i efteråret. Indtil nu har de leveret udstyr til kontrolrum til Næstved Politi, Vordingborg Brandvæsen og Region Sjælland i Slagelse. Men det er stadig pilotprojekter, som ikke er godkendt til en national indsats«, forklarer projektleder Lars Bo Kjær fra sikkerhedsnettet, Sine, der er nedsat af staten til at rejse radiomasterne og lave kontrakterne med underleverandørerne, til Politiken.

Hverken København Politi eller Københavns Brandvæsen har haft tålmodighed til at vente på software fra Terma. De har i stedet lavet deres egne løsninger for at være klar til klimatopmødet i december. Her udnytter de fordelene i det nye sikkerhedsnet, Sine, men ved hjælp af deres egne systemer på kommandocentralen.

Søren Vincent Brydholm, vicebranddirektør i København, siger:

- Jeg tror i allerhøjeste grad på Sine-projektet. Men der er nogle udfordringer, vi skal hen over. Og da vi i forvejen har software til at koordinere ressourcer og disponere køretøjer, så har vi bedt om at blive undtaget fra at bruge den store løsning fra Terma. Man må ikke forringe servicen over for borgerne - slet ikke, når vi skal være klar til klimatopmødet.

Softwarefirmaet Terma har ikke været til at træffe for en kommentar til Politiken. Men på firmaets hjemmeside skriver divisionsdirektør Peter Deichmann, at han er »uforstående« over for den kritik, som Københavns Politi og Brandvæsen rejser.




Nu laver brandvæsen og politi i København deres eget system for at være klar til klimatopmøde.

Offentliggjort Sidst opdateret