Færre Irakere får humanitært ophold

Det er blevet vanskeligere for irakere at få humanitær opholdstilladelse inden for de seneste tre år.

I 2006 gav integrationsministeren 31 irakere humanitært ophold i Danmark. I 2007 dalede tallet til 11, og i 2008 til 10, mens kun to irakere har fået tilkendt humanitært ophold i første halvdel af 2009, skriver Information.

I samme periode har antallet af førstegangsansøgninger fra irakere om humanitær opholdstilladelse ligget stabilt på mellem 40 og 50 om året og på 28 i første halvdel af 2009. Det viser en ny optælling, som Integrationsministeriet har foretaget på avisens forespørgsel.

Faldet bliver kaldt "bemærkelsesværdigt" af juridisk konsulent i menneskerettighedsorganisationen Amnesty, Claus Juul.

- Under alle omstændigheder kunne tallene give anledning til, at man gennemgår samtlige afgørelser fra ministeriet for at undersøge, om der kan være sket en uhensigtsmæssig praksis­ændring - særlig fordi vi nu befinder os i en situation, hvor Danmark udviser irakere i modstrid med FN's anbefalinger, og hvor der synes at være eksempler på, at myndighederne har udvist irakere på et grundlag, som ikke var fuldstændigt, uddyber Claus Juul.

Han får opbakning Det Radikale Venstres gruppeformand, Margrethe Vestager.

- En uafhængig instans bør se på forvaltningspraksis. Bliver der forvaltet efter lovens hensigt? Bliver der truffet de beslutninger, der bør træffes?, siger Margrethe Vestager.

/ritzau/

Det er blevet sværere for irakiske asylansøgere at få humanitær opholdstilladelse i Danmark, viser Integrationsministeriets egen optælling.

Offentliggjort Sidst opdateret