DSB-togpersonalet i København og Fredericia er trukket i arbejdstøjet igen, og det betyder, at togene så småt begynder at køre igen, lyder det fra DSB til Ritzau.
Der vil dog fortsat være mange aflysninger og forsinkelser, siger DSB's pressevagt.
Togene holdt stille på grund af et fagligt møde blandt personalet. Pressevagten ved fortsat ikke, hvad mødet drejede sig om.
- Personalet er gået i gang med at arbejde igen både i København og Fredericia og på regionaltog og fjernregionaltog.
- Nu bliver der et kæmpearbejde med at få genoprettet trafikken. Togene er så småt ved at køre igen. Der kommer til at gå nogle timer med genopretningen, siger pressevagten, der stadig mangler at høre, om personalet i Aarhus har genoptaget arbejdet.
Også personalet på Øresundstoget gik til fagligt møde. Og pressevagten har endnu ikke hørt, om mødet er færdiggjort. S-togene vil begynde at køre igen klokken 7.15.
I første omgang lød det, at S-togene stod stille i hovedstaden, fordi lokomotivpersonalet var gået til fagligt møde.
- S-togene kører til perron nu, og så går de til fagligt møde, sagde DSB's pressevagt omkring klokken 06 onsdag morgen til Ritzau.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde