FAKTA: Brug røgalarm der hvor du oplader batterier

Antallet af registrerede brande i litiumionbatterier er på fem år steget fra 30 til 131 om året. (Arkivfoto). Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

Man bør ifølge Beredskabsstyrelsen ikke oplade batterier på steder, hvor en brand kan spærre for flugtveje.

Offentliggjort Sidst opdateret

Antallet af brande i litiumionbatterier, der blandt andet bruges i elcykler og mobiltelefoner, er firedoblet fra 2018 til 2023.

Her kan du se Beredskabsstyrelsens råd i forbindelse med opladning af batterier.

* Brug kun ubeskadigede, originale genopladelige batterier.

* Brug altid opladere, der er beregnet til netop dit produkt – og kontroller, at ledning og stik ikke har synlige skader.

* Oplad dine batterier/produkter, så du kan handle, hvis der opstår varme, røg, dampe eller mislyde fra oplader eller batteri.

* Hav mindst én fungerende røgalarm i det rum, som du oplader i.

* Oplad ikke i nærheden af brandbart materiale, og dæk aldrig oplader eller batteri til, da de kan blive overophedet.

* Oplad ikke på steder, hvor en eventuel brand kan spærre for flugtveje som døre eller trapper.

Kilde: Beredskabsstyrelsen.

/ritzau/