FAKTA: Flere tiltag bliver straks iværksat på Agedrup Sole

Børn- og ungerådmand Susanne Crawley Larsen (R) talte torsdag til pressen, efter at Børn- og ungeudvalget i Odense holdt møde om Agedrup Skole. Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

Episoder med blandt andet vold og trusler har torsdag fået Odense Kommune til at reagere med en handlingsplan.

Offentliggjort Sidst opdateret

Odense Kommune har besluttet at sætte en række tiltag i gang, efter at der har foregået grænseoverskridende adfærd på Agedrup Skole ved Odense.

Herunder kan du læse om de tiltag, som iværksættes på Agedrup Skole:

* Der afdækkes potentialer for andre typer skoletilbud, der er mulige inden for lovgivningens rammer.

* Det vil sige, at kommunen vil afdække, om der kan oprettes skoletilbud, hvor børn, der har krænket andre, kan placeres.

* Indskærpelse af "fremme af god orden i folkeskolen" med særlig fokus på skærpende sanktioner.

* Det sker med henblik på fremadrettet at sikre respekt og tryghed for børn, som har været udsat for grænseoverskridende hændelser.

* Iværksættelse af undersøgelse af, hvorvidt skolelederne på byens andre skoler oplever, at der kan være lignende tendenser.

* Det skal også vurderes, om der er tilstrækkeligt med handlemuligheder.

* Der sikres en kritisk gennemgang af aktive børnesager, antallet og karakteren af underretninger på skolen.

Konkrete tiltag her og nu:

* Dialog med elever, forældre og medarbejdere gennem orienteringer og åbent kontor hos skolelederen, så alle forældre kan komme i dialog.

* Tilbud til elever om samtale med psykolog eller familiebehandler.

Tilbud på kort sigt - fra uge ni og frem:

* Forældremøder i alle klasser afviklet inden påske med forvaltningsdeltagelse.

* Intensiveret dialog med skolebestyrelsen.

* Øget fokus på tilsyn i pauser.

* Strategisk sparring med ledelsesteam på anden skole.

Mulige tiltag på længere sigt:

* Frikvartersindsatser.

* Forløb for eleverne - kodeks for god opførsel.

* Styrket forældresamarbejde.

* Øge inklusionsindsatsen.

Kilde: Børn- og Ungeforvaltningen i Odense Kommune.

/ritzau/