FAKTA: Mobiltelefonen lægges væk til digital teoriprøve

Transportminister Thomas Danielsen (V) besøgte mandag Færdselsstyrelsen i Kolding, der er blandt de første prøvesteder til at tage den nye digitale teoriprøve i brug. Her fik ministeren sig en snak med nogle af de første elever, der har taget prøven. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Den nye digitale teoriprøve forventes i 2024 taget i brug på 15 af Færdselsstyrelsens teoriprøvesteder.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fremover skal man svare på spørgsmål om vigepligt, blinde vinkler og vejforløb på en computer frem for med en kuglepen.

En digital udgave af teoriprøven er nemlig ved at blive udrullet hos Færdselsstyrelsen.

Prøven vil dog - ligesom nu - skulle tages på en af styrelsens prøvesteder.

Læs om den nye prøveform her.

* Prøven består af 25 spørgsmål, som besvares via en touchskærm.

* Man må ikke bruge hjælpemidler, og telefonen lægges væk, når prøven foregår.

* Man kan gå frem og tilbage mellem spørgsmålene og vende tilbage til spørgsmål, man endnu ikke har besvaret.

* Den digitale teoriprøve kan tages på dansk og engelsk. Det er også planen at lave en udgave på færøsk, grønlandsk og på tysk.

* De første digitale teoriprøvesteder er Kolding og Esbjerg. Planen er, at 15 prøvesteder skal være digitaliseret i løbet af 2024.

* I 2025 forventer Færdselsstyrelsen yderligere digitalisering af teoriprøvesteder. Lokationerne vælges på baggrund af data og erfaringer fra opstarten i 2024.

* Færdselsstyrelsen afvikler hvert år cirka 177.000 teoretiske prøver, som sammen med en praktisk prøve er forudsætningen for at få et kørekort.

Kilde: Færdselsstyrelsen.

/ritzau/