FAKTA: Næsten 15.000 grunde skal undersøges for PFAS

Der har været flere sager om PFAS-forurening siden sag i Korsør om kogræsserforening sidste år.

Offentliggjort Sidst opdateret

To fagfolk, som har været en del af Sundhedsstyrelsens ekspertgruppe om PFAS, mener ikke, at de kan stå inde for styrelsens anbefalinger om, at kvinder, som har været udsat for høj PFAS-eksponering, trygt kan blive gravide og amme. Det skriver TV 2 søndag.

Der har det seneste år været flere sager omkring samlingen af miljøskadelige kemikalier, der går under navnet PFAS:

Læs mere om stofferne her:

* PFAS er en samling af flourholdige, miljøskadelige kemikalier, som har været brugt siden begyndelsen af 1950'erne.

* Stofferne er stabile, svært nedbrydelige og er vand- og fedtskyende.

* PFAS har været brugt lige fra fødevareemballage, brandslukningsskum til overfladebehandling og imprægnering af tekstil, tæpper og i maling. Nogle er forbudt at bruge i dag, mens andre fortsat bruges.

* Danmark forsøger sammen med fire andre lande at få alle PFAS-stofferne forbudt i EU.

* PFAS-stofferne ophober sig i blod og organer og mistænkes for at øge risikoen for blandt andet kræft og hormonforstyrrelser.

* I maj i år viste en kortlægning lavet af Danske Regioner, at 14.607 steder i Danmark bør undersøges for PFAS-forurening.

* Da Danske Regioner kom med sin opgørelse var omkring otte procent af grundene allerede undersøgt for forurening. Af dem var der påvist forurening på cirka 900 grunde.

* Et af de mest omtalte er PFOS. Kemikalierne var tidligere populære i produktionen af bygningsmaterialer, fordi stofferne er brandhæmmende.

* I foråret 2021 kom det frem, at PFOS havde spredt sig fra en brandskole i Korsør til en nærliggende mark.

* Her gik køer fra Korsør Kogræsserforening i årevis og indtog stoffet gennem græsset. Giften spredte sig til aftagerne af oksekødet.

* Der blev taget blodprøver af kogræsserforeningens medlemmer, og de viste stærkt forhøjede værdier af PFOS.

Kilder: Fødevarestyrelsen, Danske Regioner, Miljøstyrelsen, Politiken, TV 2, Ritzau og Ingeniøren.

/ritzau/