FAKTA om gratis prævention
Halsnæs var først med gratis prævention. Nu følger andre kommuner efter.
Gode erfaringer med gratis prævention til unge i Halsnæs inspirerer Helsingør, Herning og Frederiksberg Kommuner til at gøre det samme.
* Som den første kommune tilbyder Halsnæs i Nordsjælland gratis prævention til alle mellem 16 og 24 år.
* Siden august 2014 har cirka 120 kvinder taget imod tilbuddet. Det er især spiraler og p-stave, som kommunen uddeler. Det er mere sikker prævention end for eksempel p-piller, som de unge kan glemme at tage.
* Den gratis prævention koster kommunen mellem 75.000 og 125.000 om året. Til gengæld håber kommunen at spare på udgifter til aborter og teenagegraviditeter.
* Endnu er det ikke opgjort, om antallet af uønskede graviditeter falder. Men kommunen kan se, at det især er udsatte unge, der tager imod tilbuddet.
* I Hamar og Tromsø i Norge blev 3500 kvinder i alderen 20-24 år fra maj 2008 til maj 2009 tilbudt gratis præventionsmidler. Antallet af aborter blev halveret.
* Nordbotten i Sverige indførte gratis prævention i 2012 til alle under 25 år. Siden er aborttallet halveret.
Kilder: Halsnæs Kommune, ostlendingen.no, dagenssamhalle.se
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde