Familie på fem slap heldigt fra trafikuheld, men faren nåede ikke at fjerne 20 kg hash fra bilen og kræves fængslet.
En far, mor og tre børn slap heldigt fra et trafikuheld på Køge Bugt Motorvejen, hvor deres bil blev krøllet helt sammen og totalskadet. Men faren kræves fængslet, for der var 20 kg hash i bilen.
Selve uheldet gik værst ud over moren, som er indlagt med et brækket kraveben. Efter solouheldet, hvor bilen ramte autoværnet og endte tre-fire meter nede ad en skrænt, forsøgte faren at fjerne pakker med hash fra den ødelagte bil.
Men politiet nåede frem og fandt 20 kg. Derfor bliver faren i løbet af lørdag fremstillet med krav om fængsling ved Retten i Roskilde.
Han og et barn på ni måneder er indlagt på det lokale sygehus, mens moren og de to andre børn er indlagt på Rigshospitalet.
Uheldet skete fredag aften ved Køge Bugt Allé i Greve Kommune, hvor bilen pludseligt kørte på tværs af vognbanerne, indtil den ramte - og røg ud over - autoværnet.
- De slap utroligt heldigt, siger vagtchefen i Midt- og Vestsjællands Politi.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned