- Det er en lettelse for os, at Jessica og Poul er blevet befriet fra deres kidnappere, og at de begge er uskadte.
- Vi er taknemmelige for alle de bestræbelser, der er blevet gjort for at få dem sikkert tilbage til os og for det faktum, at et meget svært kapitel i vores liv er slut, skriver familierne.
Poul Hagen Thisted og Jessica Buchanan er blevet genforenet med deres familier på den amerikanske militærbase Sigonella på Sicilien i Italien.
Her tilbydes de et særligt støtteprogram, som mennesker, der har været i en situation som dem, har brug for til at komme ovenpå og etablere en normal dagligdag igen.
Og netop dette ønsker familierne ro til.
- Vi skal se fremad nu, og det vil tage tid for os alle at tilpasse os og vende tilbage til et normalt liv igen.
- Vi vil gerne takke alle medier for at have respekteret vores behov for privatliv, og vi beder alle om at fortsætte med at vise os den respekt og give os tid og privatliv, som er alt, vi har brug for nu, skriver de.
Hvor længe de befriede gidsler og deres familier skal være på militærbasen, der i øvrigt er samme base, hvor de danske soldater opholdte sig under bombardementerne i Libyen, er endnu usikkert.
Poul Hagen Thisted og Jessica Buchanan arbejdede for Dansk Flygtningehjælp, da de i oktober i fjor blev bortført af somaliske pirater.
Redningsaktionen, som USA's præsident Barack Obama gav ordre til, blev udført af en eliteenhed under U.S. Navy Seals, Team Six - samme enhed, som stod bag drabet på terrorlederen Osama bin Laden i Pakistan sidste år.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde