I en svinebesætning på Djursland er der konstateret den samme type salmonella, som er fundet hos de fleste af personerne i det landsdækkende salmonellaudbrud.
Fødevarestyrelsen oplyser, at der er konstateret den farlige salmonellatype typhimurium U292 i en svinebesætning på Djursland. Det er den samme type salmonella, som er fundet hos de fleste af personerne i det store, landsdækkende salmonellaudbrud.
I en af prøverne, der er udtaget fra svinebesætningen i forbindelse med branchens overvågning, har der vist sig et positivt resultat for salmonella typhimurium U292 med en DNA-profil, som er identisk med den salmonella, der er årsag til det landsdækkende udbrud, oplyser Fødevarestyrelsen.
Svinebesætningen er nu pålagt midlertidige restriktioner for flytning og for slagtning af grise fra besætningen.
Djursland-besætningen har imidlertid ikke leveret grise til slagtning i 2008 og kan derfor ikke være kilden til den del af udbruddet, der fandt sted i 2008. Derfor bliver to andre besætninger, som har kontakt til den smittede besætning, nu underkastet en bakteriologisk undersøgelse for at finde ud af, om disse besætninger også er smittet med den samme type salmonella. Samtidig bliver slagteriernes distribution af kød til senere produktionsled nu undersøgt nærmere for at afklare, om der er basis for yderligere undersøgelser.
Det landsdækkende udbrud med salmonella typhimurium U292 har stabiliseret sig med 5 til 10 nye tilfælde pr. uge. Niveauet af tilfælde er lavere end sidste år i samme periode, hvor der var cirka 40 nye tilfælde om ugen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned