Fedmeoperationer løber løbsk

Operationer mod fedme boomer. Mens 284 svært overvægtige danskere fik en operation i 2005, nåede antallet sidste år op på 2700. Men mange har svært ved at bevare vægttabet og plages samtidig af komplikationer som hovedpine og mavesmerter.

En rundringning foretaget af Ritzau til en række offentlige sygehuse, som enten selv opererer eller videresender patienterne til privathospitaler, viser en entydig opbakning til regeringen og regionernes nye aftale om at begrænse operationerne fra 2011. De er blevet en god forretning for privathospitalerne, men ikke altid en fordel for patienterne.

- Danmark er ved at sætte verdensrekord i fedmekirurgi kun overgået af USA. Fortsætter vi med den fart, frygter jeg, at vi får en hale af patienter, der må leve med store gener som følge af operationen, siger René Klinkby Støving, overlæge på Odense Universitetshospital.

På Aalborg Sygehus siger ledende overlæge Per Gandrup:

- Frem for at komme under kniven med det samme ville det være rimeligt at forsøge andre muligheder først - et kort til et fitnesscenter eller samtaler hos en diætist, siger han.

På privathospitalet Hamlet, hvor mange af operationerne udføres, siger direktør Vinni Breuning, at der i langt de fleste tilfælde opnåes det ønskede vægttab.

- Og samtidig afhjælpes følgesygdomme som diabetes og forhøjet blodtryk, siger hun, men erkender også, at Hamlet kun følger patienterne to år efter, at de er opereret.

Hun afviser desuden diæter og motion som alternativ.

- Det er jo mennesker, som i årevis har prøvet alt muligt, uden at det hjælper. De er så overvægtige, at hvis de skal overleve, er det nødvendigt med en operation, siger Vinni Breuning.

/ritzau/

For mange overvægtige kommer under kniven. Læger støtter regeringens forsøg på at begrænse operationerne. Mange har svært ved at bevare vægttabet.

Offentliggjort Sidst opdateret