Fem elever sendt hjem med influenza

Fem elever på sportsefterskolen SINE i Løgumkloster er nu konstateret smittet med influenza A, oplyser jv.dk.

Det viser de resultater, som efterskolen har modtaget fra Statens Serum Institut. Dermed er i alt seks personer på skolen konstateret smittet. I forvejen var en lærer på listen. Resultaterne giver dog ingen panik hos forstander René Jacobsen.

- Overhovedet ikke. For det første forventer jeg ikke, at flere elever bliver konstateret smittet, og for det andet så bliver de meget hurtigt friske igen. Vi oplever, at det tager halvandet døgns tid, før de er friske igen. Allerede i næste uge tror jeg faktisk, at vi er tilbage ved noget, der ligner en normal situation på skolen, siger forstanderen. Han roser eleverne for at have håndteret situationen rigtig flot.

- De troede jo, at de skulle ligge tæt på dødens rand, men da de først blev informeret ordentligt, kom der ro på det hele. De har jo alle prøvet at ligge med influenza i en uges tid, og her kommer de jo blot til at ligge et par døgn. Det skulle bare have ordentlig information, ligesom resten af kongeriget i øvrigt burde have. Så ville vi slippe for det her hysteri. Der er for meget hysteri omkring det her, synes vi, lyder det fra René Jacobsen.

/ritzau/

Fem elever er nu smittet med H1N1 - influenza A. Men ingen grund til panik. Det tager et par døgn, og så er de friske igen, siger forstander.

Offentliggjort Sidst opdateret