Fem radikaliserede spottet på danske asylcentre
Arkivfoto. Foto: Lærke Posselt. Polfoto
POLFOTO/Lærke Posselt
I kølvandet på terrorangrebet i Frankrig den 13. november bad Udlændingestyrelsen den 17. november landets asylcentre om en situationsrapport vedrørende bekymrende reaktioner eller forhold. Det skriver DR Syd.
I stakken af tilbagemeldinger, der kom til Udlændingestyrelsen i dagene efter, lå der fem underretninger fra asylcentre om mulige tegn på radikalisering blandt asylansøgere.
Det drejer sig primært om enkeltpersoner eller grupper, der på den ene eller anden måde udviser sympati for terrorgrupper eller terrorhændelser.
Og den slags bliver taget meget alvorligt, lover udlændinge - og integrationsminister, Inger Støjberg:
- Bare der er én, er det en for mange. Derfor skal vi være uhyre opmærksomme hele tiden. Vi gør alt, hvad vi kan, for at der bliver holdt øje med de personer, som vi ser en tendens til radikalisering i, siger Inger Støjborg.
Asylcentrene skal løbende melde til Udlændingestyrelsen, hvis asylansøgere viser tegn på radikalisering. Regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti, og Socialdemokraterne vil nu have Inger Støjbergs ord for, at der bliver fulgt op på de indberetninger, der kommer.
Indberetningerne omhandler blandt andet en mandlig asylansøger, der fortæller om sin sympati for terrorgruppen Islamisk Stat - og på et billede poserer med et automatgevær og en familie, der giver udtryk for, at de sympatiserer med Islamisk Stat og går ind for sharia-lovgivning.
Begge eksempler er fra AsylSyd, der driver en række syd- og sønderjyske asylcentre.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker