Festdag på Næsgaard efterskole

Rammerne var perfekte til en festlig fredag, hvor Næsgaard Efterskole officielt blev indviet. Solen skinnede, og flagene vajede. Gruset var revet, og den røde løber var lagt ud.
Mindst 250 mennesker var inviteret til indvielsen, hvor den tidligere agerbrugsskole nu bliver hjemsted for den tidligere Nørre Ørslev Ungdomsskole.

Blandt gæsterne var borgmester John Brædder (G), de radikales politiske leder Margrethe Vestager og den lokalt valgte folketingsmand Lennart Damsbo-Andersen (A).
Efter håndtryk af bestyrelsesformand Ove Brandt Jensen på trappen til hovedbygningen kunne gæsterne fortsætter til kaffe, småkager og fadøl.
 
- Dette er en milepæl i en lang proces, sagde bestyrelsesformanden ved den officielle indvielse.
Han fortalte, at Nørre Ørslev Ungdomsskole i 2008 fik en henvendelse fra Det Classenske Fideicommis, der ejede Næsgaard.
- Vi blev spurgt, om vi ville overtage den, og det blev vi stolte over, sagde Ove Brandt Jensen.
Forhandlingerne begyndte i december 2008 og blev afsluttet i april 2009, da skolekredsen i Nørre Ørslev sagde ja til købet.
Margrethe Vestager slog samme tema fast i sin tale til forsamlingen.
- Der er ikke noget, som vi ikke kan, bare det er i fællesskab, sagde Margrethe Vestager.
Hun sagde også, at det er op til eleverne selv at få skabt et godt år, mens de er på efterskole.
94 elever begynder i morgen, og de udgør det første hold på Næsgaard Efterskole. En af de 94 elever er i øvrigt Margrethe Vestagers datter.
 
Foto: Foto: Per Houby

Når tidligere Nørre ørslev Ungdomsskole søndag åbner som Næsgaard Efterskole, bliver det blandt andet med Margrethe Vestagers datter som elev.

Offentliggjort Sidst opdateret