Det Danske Filminstitut står med blandede følelser, nu da ingen danske film er nomineret til årets glamourøse Oscar-show i Los Angeles.
- Det er selvfølgelig ærgerligt, men jeg falder ikke besvimet om af skuffelse. Der var nogle rigtig gode film i konkurrence med for eksempel SuperClásico, siger direktør for Det Danske Filminstitut, Henrik Bo Nielsen.
SuperClásico, som er instrueret af Ole Christian Madsen, blev i sidste uge såkaldt shortlisted af Academy of Motion Picture Arts and Sciences som en af de ni film, der kunne få en Oscar-nominering for bedste udenlandske ikke-engelsksprogede film.
Torsdag blev det så offentliggjort, hvilke fem film der har fået en plads på den røde løber ved Oscar-showet i Los Angeles den 26. februar. Og her måtte SuperClásico se sig slået.
- Det er hamrende flot, at filmen kom så langt, men det er enormt svært at nå det sidste stykke vej, siger Henrik Bo Nielsen.
Han havde spået SuperClásico en mindre chance til at komme med i kapløbet om den gyldne statuette, som i fjor blev vundet af Susanne Bier med Hævnen.
- Mine forventninger var på et af de yderligere mandater. Der var et par film, som var nogenlunde sikre, og så kæmpede SuperClásico om en af de sidste pladser. Der er altid meget politik og tilfældigheder i den her fase, siger Henrik Bo Nielsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde