Finanslov: Nu skal flæskestegen igen dufte på plejehjemmet
Foto: Bax Lindhardt/Scanpix Danmark
Bax Lindhardt/Scanpix Danmark
Næste år kan kommunerne søge om 425 millioner kroner til at etablere eller genåbne køkkener på mange plejehjem.
Kommunerne kan til næste år søge om 425 millioner kroner til at etablere eller genåbne køkkener på de mange plejehjem, der får leveret mad fra et storkøkken, det skriver Fyens Stiftstidende.
Duften af flæskesteg fra ovnen og sydende frikadeller på panden er forsvundet fra en række plejehjem, der får leveret maden fra storkøkkener. Samtidig er hver femte af de gamle på plejehjemmene underernæret.
Det får nu direktør i Ældresagen, Bjarne Hastrup, til at sende en appel til pårørende, personale og ældreorganisationer:
- Det er nu, I skal lægge pres på kommunerne for at få de ældres appetit og livskvalitet tilbage, fortæller Bjarne Hastrup til Fyens Stiftstidende.
Baggrunden for appellen er, at partierne bag den netop indgåede finanslovsaftale har afsat 425 millioner kroner til at få etableret eller genetableret køkkener på de enkelte plejehjem. Pengene kan kommunerne søge i 2017.
- Det er et meget stort og nødvendigt løft, siger Bjarne Hastrup til Fyens Stiftstidende.
Ifølge Ældresagen koster underernæring samlet samfundet seks milliarder årligt.
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker