Det står skidt til med sikkerheden hos danske virksomheder, der står for sejlads med de såkaldte action- og eventbåde.
DR-programmet Kontakt viste tirsdag aften, hvorledes der er afsløret alvorlige problemer med redningsudstyret og med godkendelse af bådene, ligesom arrangørerne i mange tilfælde blæser på, om den lovmæssige afstand til kysten overholdes.
Det vækker forargelse hos Venstres retsordfører, Kim Andersen (V). Han oplyser i en mail til Ritzau, at han om nødvendigt vil tage problemet op med såvel justitsministeren som økonomi- og erhvervsministeren.
- Jeg vil ganske enkelt ikke acceptere, at man gambler med andre menneskers liv på den måde, siger Kim Andersen.
Han glæder dig dog over, at Søfartsstyrelsen allerede har vist handlekraft og iværksat kontrol med henblik på at slå ned på ulovlighederne.
- Vi må se på, om regler skal ændres, og straffe strammes. Muligvis skal bøderne gradueres, så de kommer til at stå mål med forseelsen og omsætningen, påpeger Venstres retsordfører.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker