Fiskeri skaber mere turisme

Offentliggjort Sidst opdateret

* Et ekstra fiskefartøj i en lokal havn øger overnatningerne i området gennemsnitligt med 1,1 procent, hvilket svarer til cirka 90 ekstra overnatninger i gennemsnit i de undersøgte fiskerihavne.

* Effekten af fiskerbådene er endnu større, hvis de permanent holder til i havnen. Kommer der en ekstra båd til, der tilhører en havn i et bestemt postnummerområde, så stiger overnatninger i det samme postnummerområde med 1,4 procent eller cirka 110 overnatninger i gennemsnit.

* Studiet peger på, at det er den generelle fiskeriaktivitet, der tiltrækker besøgende, snarere end størrelsen på fiskefartøjerne.

* Forskningen er blevet til på et bagtæppe af tilbagegang i fiskerisektoren i Europa. Som et af fire studier i de nordiske lande indgår studiet således i en rapport støttet af Nordisk Ministerråd, som skal belyse mulige sammenhænge mellem fiskeri og turisme i Norden.

Kilde: Københavns Universitet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.