Hjælpeorganisationerne oplever i disse år et tilløb af danskere, der melder sig som frivillig arbejdskraft i den gode sags tjeneste. Det viser en rundspørge foretaget af Berlingske Tidende blandt landets 12 største organisationer, der arrangerer, frivilligt arbejde.
Her er antallet af frivillige, der blandt andet hjælper til på herberg, på hospices og i lektiecaféer, de seneste fem år steget markant.
- Det viser, at danskerne ikke kun er forbrugere af velfærdssamfundet. Mange udviser også en høj grad af ansvarlighed, siger seniorforsker Torben Fridberg fra Det Nationale Forskningscenter for Velfærd.
Han afdækkede i 2004 det frivillige arbejde i Danmark.
Udviklingen mærkes markant hos Hjerteforeningen, hvor antallet af frivillige på fem år er fordoblet fra 500 til 1.000.
- De frivillige gør et stort stykke arbejde, og uden dem ville vi ikke kunne hjælpe så mange, som vi gør i dag, siger Niels Adler, der er kommunikationschef i Hjerteforeningen.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde