Mindst fire mennesker er alvorligt forgiftede og skal evakueres til Dronning Ingrids Hospital i Nuuk efter en arbejdsulykke i den grønlandske by Maniitsoq (Sukkertoppen).
I alt 43 mennesker kom på hospitalet, da der opstod giftige dampe i forbindelse med, at der blev lagt nyt gulv i Brugsen i Maniitsoq, rapporterer Grønlands Radio, KNR.
Et fly med et lægehold fra Nuuk kom i nat til Maniitsoq for at hente de personer, som har brug for behandling, og flyve dem til Nuuk.
På Dronning Ingrids Hospital har personalet gjort klar til at modtage i værste fald 43 patienter, oplyser departementschefen i Sundhedsdepartementet, Ann Birkekær Kjeldsen.
- Situationen er alvorlig eller kan udvikle sig til at blive det, hvis patienterne ikke kommer under behandling, siger Ann Birkekær Kjeldsen, som dog understreger, at forgiftningerne ikke er livstruende.
Dampene slap ud, da håndværkere arbejdede med et silikoneprodukt på gulvet i Brugsen. Sundhedsmyndighederne har været i kontakt med Forgiftningscentralen i Danmark, som oplyser, at dampene kan føre til såkaldt kemisk lungebetændelse. Det giver åndedrætsbesvær og feber og kræver behandling med penicillin og inhalator.
Hospitalet i Nuuk forventer at kunne behandle de mange patienter, men hvis det bliver nødvendigt, kan nogle af dem sendes videre til Island.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet