Flere irakere på vej hjem lover Rønn

Politiet vil snart hjemsende flere af de afviste irakiske asylansøgere, fastslår integrationsminister Birthe Rønn Hornbech, der svarer igen på kritikken fra DF.

Integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) svarer nu igen på kritikken fra Dansk Folkeparti, der har fået nok af de afviste irakiske asylansøgere, der opholder sig i Brorsons Kirke på tredje måned.
- Regeringens politik overfor afviste asylsøgere ligger helt fast. Der skal ikke herske nogen tvivl om, at afviste asylsøgere skal sendes tilbage, fastslår Birthe Rønn Hornbech i en skriftlig kommentar til kritikken fra Pia Kjærsgaard (DF).
DF kræver, at de 60-70 irakere i kirken skal anholdes, og at regeringen giver politiet ordre til at gennemføre en effektiv eftersøgning af det ukendte antal irakere, der er gået under jorden.
Integrationsministeren påpeger, at politiet allerede efter, at Danmark indgik en aftale om hjemsendelse med de irakiske myndigheder, gav politiet besked om at iværksætte udsendelserne.
- Jeg går derfor ud fra, at politimyndighederne snarest udsender et antal afviste irakere, skriver Birthe Rønn Hornbech.
Pia Kjærsgaard ønsker, at irakerne i første omgang sendes til lejre i Irak, indtil de danske og irakiske myndigheder får ordnet de sidste papirer. Men det forholder integrationsministeren sig ikke til. Forslaget er dog tidligere blevet afvist af både V og K.


/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret