Nederdele skiftes ud med tweedjakker, og de runde former tones ned med skægvækst og høje tindinger. Et stigende antal kvinder i alle aldre ønsker at skifte til det modsatte køn, skriver Urban.
De seneste tre år er 43 procent af kønsskifteansøgningerne kommet fra biologiske kvinder. For ti år siden opgjorde man ikke tallet, men ifølge chefkonsulent i Familiestyrelsen Lars Thøgersen var det dengang cirka en fjerdedel af ansøgningerne, der kom fra biologiske kvinder.
Også Sexologisk Klinik på Rigshospitalet oplyser på deres hjemmeside, at de oplever flere kvinder, som ønsker at blive mænd.
- Stigningen skyldes synlighed og information. Der kommer kvinde-til-mand transseksuelle frem i disse år, som aldrig har været klar over muligheden, fordi der har været så lidt opmærksomhed omkring kvinder født i den forkerte krop, mener talsperson for Transpersoner og Transpolitik under LBL, Robin Svegaard.
Han anslår videre, at Sexologisk klinik og Sundhedsstyrelsen stadig kun ser en del af de kvinder, der i det daglige lever som mænd:
- Langt fra alle søger behandling og ønsker en fuld kønsskifteoperation. De får hormonbehandling af egen læge og lever fint med det.
Flere kvinder end mænd ansøger i dag også om at få finansieret en kønsskifteoperation i udlandet, viser tal fra Sundhedsstyrelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned