Flere ledige arbejder gratis

Arbejdsløse sendes i stigende omfang i virksomhedspraktik, hvor de arbejder for understøttelsen på omkring 17.000 kroner.

5000 dagpengemodtagere var i sommer i virksomhedspraktik, mens der for et år siden var 1200 i virksomhedspraktik, skriver Politiken.

De ledige går typisk i fire uger i et byggefirma, på en skole eller lignende. Hensigten er, at de skal finde et ordinært job, men det er ifølge en arbejdsmarkedsforsker et åbent spørgsmål, om de gør det.

- Vi ved ikke ret meget om effekten af virksomhedspraktik. Der er ikke lavet grundige undersøgelser af det, hvilket ellers ville være en god idé, når det nu bruges i stigende omfang, siger professor Michael Svarer, Århus Universitet til Politiken.

Fagbevægelsen anklager virksomhedspraktik for at være gratis arbejdskraft. LO mener, at den er skabt til dem, der har lyst til at skifte branche. For eksempel hvis en smed gerne vil skifte til et job som social- og sundhedshjælper.

- Det skal ikke bruges af arbejdsløse, der er parat til at påtage sig et ordinært job, så bliver der tale om gratis arbejdskraft og dermed erhvervsstøtte, siger LO's næstformand Lizette Risgaard til Politiken.

Hun mener, at udviklingen hænger sammen med, at det er meget nemt for de kommunale jobcentre at sende arbejdsløse i virksomhedspraktik.

Reglerne for aktivering blev ændret i begyndelsen af november, så det bliver mere attraktivt for kommunerne at sende arbejdsløse i virksomhedspraktik end på de udskældte pipfuglekurser, hvor ledige lærer at bygge Lego, eller skal finde en fugl, deres personlighed matcher.

Og den ændring er beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) godt tilfreds med.

- Løntilskud og virksomhedspraktik er de redskaber, der giver folk uden arbejde den bedste mulighed for at blive en del af en arbejdsplads og dermed komme tættere på et arbejde og selvforsørgelse, siger hun til Politiken.

/ritzau/

LO er bekymret over et boom i antallet af arbejdsløse, der sendes på job uden løn.

Offentliggjort Sidst opdateret