Den tysk-franske flygigant Airbus er på vej til at købe danskbaserede Satair, som er et af verdens førende firmaer inden for salg og distribution af flyreservedele.
Det har EADS, der ejer Airbus, annonceret onsdag morgen.
Prisen for Satair ligger på intet mindre end 504 millioner dollar (2,595 milliarder kroner).
- Vi er meget stolte af de resultater, som virksomheden har opnået indtil videre, og det er glædeligt, at Airbus anerkender værdien af vores virksomhed samt dygtige medarbejdere, siger John Stær, Satairs chief executive officer.
Satair vil - hvis købet gennemføres - fortsætte med samme ledelse, under samme navn og med hovedkontor i København. Firmaet kommer til at være et 100-procent-ejet datterselskab under Airbus.
Hvis købet skal gå i gennem, kræver det opbakning fra 90 procent af aktionærerne.
EADS havde i 2010 en omsætning på 341 milliarder kroner. Firmaet beskæftiger 122.000 medarbejdere, hvoraf de 52.000 arbejder for Airbus. Satair har cirka 400 medarbejdere kloden rundt.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde